Er zijn werkende behandelingen zonder bijwerkingen en we weten vooraf welke behandeling bij wie gaat werken.
Het vinden van de juiste behandeling is vaak een tijdrovend proces: er vinden verschillende onderzoeken plaats en het is vaak een kwestie van verschillende medicijnen uitproberen. Dit proces brengt veel onzekerheid met zich mee. Bovendien ondervinden mensen met epilepsie vaak ongewenste bijwerkingen van medicijnen. Als we beter kunnen voorspellen hoe een persoon met epilepsie zal reageren op een behandeling, kunnen we sneller de juiste behandeling vinden. Dit bespaart iemand met epilepsie tijd en nare bijwerkingen.
Op dit moment lopen er meerdere studies die goed aansluiten bij dit speerpunt van de doorbraakagenda:
Titel l onderzoek | Gepersonaliseerde neuromodulatie: waar en hoe? |
Hoofdonderzoeker(s) | Dr. D. van Blooijs |
Instelling(en) | SEIN Zwolle |
WAR projectnummer | 26-10 |
Inhoud onderzoek:
Als epilepsie moeilijk onder controle te krijgen is, kan neuromodulatie helpen. In Europa zijn daarvoor twee vormen beschikbaar: diepe hersenstimulatie (DBS) en nervus vagus stimulatie (NVS). Maar het is vaak onduidelijk welke vorm het beste werkt voor iemand en welke instellingen het beste gebruikt kunnen worden.
Daarnaast wordt de effectiviteit van behandelingen nu vooral beoordeeld aan de hand van een aanvalsdagboek. Dit is echter geen betrouwbare methode: mensen vergeten soms een aanval op te schrijven of zijn zich niet bewust van een aanval.
Dr. van Blooijs onderzoekt twee manieren om neuromodulatie gerichter en effectiever te maken:
- Gepersonaliseerde computermodellen van de hersenen – Deze modellen bootsen de hersenen van een individu na, inclusief epileptische aanvallen. Zo kan vooraf getest worden welke stimulatie-instellingen het beste effect hebben.
- Aanvalsdetectie via EEG met oor-elektroden – Door thuis EEG-metingen te doen met elektrodes in het oor, kan epileptische activiteit wellicht nauwkeuriger worden vastgelegd dan met een aanvalsdagboek.
Dit onderzoek helpt behandelingen beter af te stemmen op het individu en maakt neuromodulatie mogelijk effectiever.
Het onderzoek start in 2026.
Titel l onderzoek | Effectievere aanvalsremming door betere herkenning en modulatie van verstoorde inhibitie van hersenactiviteit bij epilepsie. |
Hoofdonderzoeker(s) | Dr. Else A. Tolner & Prof. Dr. Arn M.J.M. van den Maagdenberg |
Instelling(en) | Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) |
WAR projectnummer | 22-07 |
Wanneer aanvalsbestrijding langdurig faalt, wordt het dagelijks leven van epilepsiepatiënten beperkt en is er sprake van cognitieve achteruitgang. Het onderzoek van Dr. Else Tolner en Dr. Arn van den Maagdenberg (LUMC) combineert preklinisch en klinisch onderzoek om een EEG biomarker te valideren als indicator voor aanvalsrisico en effectiviteit van medicatie. Hiervoor testen zij eerst bestaande en nieuwe middelen die de hersenactiviteit, die bij epilepsie verhoogd is, op een selectievere manier remmen. Na deze experimentele validatie zullen zij, al binnen het onderzoeksproject, de biomarker vertalen naar de kliniek.
Titel onderzoek | A systematic approach to develop a predictable, human stem cell-derived model for SCN1A-related epilepsies |
Hoofdonderzoeker(s) | Prof. Dr. Nael Nadif Kasri |
Instelling(en) | Radboudumc, Donders institute for Brain, Cognition and behaviour |
WAR projectnummer | 24-06 |
Titel l onderzoek | Patiënt specifieke neuromodulatie: kansen vergroten voor de 50% non-responders |
Hoofdonderzoeker(s) | Dorien van Blooijs, MSc |
Instelling(en) | Universitair Medisch Centrum Utrecht |
WAR projectnummer | 23-06 |
Titel onderzoek | Effecten van radiofrequente thermoCOagulatie op hersenNeTwerk ACTiviteit bij epilepsiepatiënten (CONTACT-studie) |
Hoofdonderzoeker(s) | Dr. Simon Tousseyn |
Instelling(en) | Academisch Centrum voor Epileptologie (ACE) Kempenhaeghe & Maastricht UMC+, Universiteit Maastricht/ School for Mental Health and Neuroscience (MHeNs) |
WAR projectnummer | 23-08 |
Titel onderzoek | Voorspellen van effect neuromodulatie bij epilepsie (PREDYct) |
Hoofdonderzoeker(s) | Prof. dr.ir. M.J.A.M. van Putten |
Instelling(en) | Universiteit Twente |
WAR projectnummer | 22-05 |
Titel onderzoek | lnflammatoire biomarkers bij kinderen met epileptische encefalopathie |
Hoofdonderzoeker(s) | Dr. F.E. Jansen |
Instelling(en) | Universitair Medisch Centrum Utrecht |
WAR projectnummer | 22-02 |
Titel onderzoek | Ultra-hoge veldsterke MRI bij patiënten met een verdenking op focale, medicatie-resistente epilepsie en een negatieve 3T MRI |
Hoofdonderzoeker(s) | Dr. O.E.M.G. Schijns |
Instelling(en) | Maastricht UMC+/MHeNS, afdeling |
WAR projectnummer | 20-09 |